امتیاز دهید

کارهای خانه که باید از آن‌ها اجتناب کرد

بهداشت خانه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اغلب افراد، بخش قابل توجهی از زمان روزانه‌شان را به تمیز کردن گوشه‌وکنار منزل اختصاص می‌دهند.

کارهای خانه که باید از آن‌ها اجتناب کرد

بهداشت خانه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اغلب افراد، بخش قابل توجهی از زمان روزانه‌شان را به تمیز کردن گوشه‌وکنار منزل اختصاص می‌دهند. از تمیزکاری روزانه که بگذریم، خانه تکانی سالانه، نظافت فصلی کمدها و پاکیزه کردن ماهانه منزل هم بخش جدایی‌ناپذیری از زندگی بسیاری از ما به حساب می‌آید. کم‌تر کسی می‌تواند ادعا کند علاقه‌ای به پاکیزگی ندارد. با این حال، زیاده‌روی در انجام یک‌سری امور و مصرف محصولات پاک‌کننده ناخودآگاه شما را به فکر وامی‌دارد: «آیا این همه تلاش و استفاده از این میزان مواد پاک‌کننده ضرورت دارد؟ آیا به قیمت درخشان کردن اطراف باید سلامت‌مان را به خطر بیاندازیم؟ آیا واقعا کار مهم‌تری نداریم که انجام بدهیم؟» در این مطلب، قصد داریم به بررسی برخی از رایج‌ترین کارهای خانه بپردازیم که اصلا نیازی نیست انجام‌شان بدهیم یا نباید در انجام آن‌ها زیاده‌روی کنیم. پیشنهاد می‌کنیم خواندن این مقاله را از دست ندهید.

انجام چه کارهایی برای بهداشت خانه ضروری نیست؟

در ادامه، فهرستی از کم‌بازده‌ترین کارهایی را به شما معرفی می‌کنیم که نه تنها انجام‌شان برای بهداشت خانه ضرورتی ندارد، بلکه درست نقطه مقابل مراقبت های فردی به حساب می‌آیند:
• برق انداختن دائمی سینک
احتمالا، شما هم درست مثل خیلی‌های دیگر حرف‌های مادر بزرگ، مادر یا یک خانم با سلیقه دیگر را درباره استانداردهای درخشندگی سینک آویزه گوش‌تان کرده‌اید. اما آیا تاکنون فکر کرده‌اید که همین افراد دوست‌داشتنی، سلامت‌شان را چطور فدای مراقبت از وسایل خانه و لوازمی مانند سینک آشپزخانه کرده‌اند؟ کافی است با دقت نگاه‌شان کنید تا آثار آرتروز، کمر درد، پا درد و بسیاری موارد دیگر را ببینید. طبیعی است که باید سینک آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی را تمیز کنیم. با این حال، برق انداختن مکرر و مداوم آن‌ها اصلا ضرورتی ندارد.
• اتو کردن ملحفه‌ها
واقعا چند نفر را می‌شناسیم که ملحفه‌های‌شان را اتو می‌کنند؟ انجام این کار چه لزومی دارد؟ اگر برای از بین بردن باکتری‌های این کار را انجام می‌دهیم، خوب است بدانیم همه آن‌ها در داخل بدن خودمان هم وجود دارند. بنابراین، به‌جای اتو کردن مداوم ملحفه‌ها لازم است بیش‌تر از پارچه‌هایی استفاده کنیم که چروک نمی‌شوند یا چروک‌پذیری کم‌تری دارند.
• خشک کردن ظروف
اگر ظروف آشپزخانه را با دست می‌شویید، واقعا چه لزومی دارد انرژی و وقت‌تان را صرف خشک کردن‌شان آن هم با حوله‌ای کنید که احتمالا سرشار از میکروب است؟ کافی است 10 تا 15 دقیقه صبر کنید تا کاملا خشک شوند.
• جارو کردن مداوم
به‌جای جارو کردن مداوم منزل، لازم است از افراد بخواهید موقع ورود به خانه شما کفش‌های‌شان را دربیاورند. کفش‌ها سرشار از آلودگی و سمومی مانند انواع آفت‌کش‌ها و سرب هستند که متاسفانه در فضای خارج از منزل به وفور یافت می‌شوند. این مواد سرطان‌زا هستند و سلامت انسان را به خطر می‌اندازند. رعایت این قانون به شکل قابل توجهی در تامین بهداشت خانه تاثیرگذار است و باعث می‌شود زمان مورد نیاز برای تمیز کردن منزل کاهش یابد.
• شستن روزانه لباس‌ها
شستن دائمی و هر روزه لباس‌ها نه تنها موجب افزایش مصرف برق و آب می‌شود، بلکه میزان استفاده از مواد شوینده را هم به‌طرز چشمگیری بالا می‌برد. تعادل در مصرف یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین نکاتی است که همه ما باید بیاموزیم. برای اجتناب از انجام این کار، کافی است فقط لباس‌هایی که واقعا کثیف شده‌اند یا بو گرفته‌اند را بشویید یا با دسته بندی درست لباس، شستشو را هرچند روز یکبار انجام دهید.
• مقابله دائمی با علف‌های هرز باغچه
کندن علف‌های هرز باغچه هم یکی از کارهایی است که به زیبایی و بهداشت خانه و فضای اطراف آن کمک می‌کند. با این حال، به‌جای این‌که هر روز بخش قابل توجهی از زمان مفیدتان را به انجام این کار اختصاص دهید خوب است از مالچ استفاده کنید. پوست خرد شده درختان، برگ‌های خشک شده، کاه و کلش همگی از رایج‌ترین موادی هستند که به‌عنوان مالچ روی خاک ریخته شده و به‌تدریج تجزیه می‌شود. وجود این مواد به بهبود ساختار خاک و جلوگیری از رشد علف‌های هرز کمک می‌کند.
• استفاده مستقیم از محصولات و مواد سفید کننده
استفاده مستقیم از محصولات سفید کننده از رایج‌ترین کارهایی است که اغلب ما به‌ویژه در هنگام خانه تکانی انجام می‌دهیم. در واقع، بسیاری از ما تصور می‌کنیم با این کار سرعت ضد عفونی کردن و لکه‌گیری را افزایش می‌دهیم. لازم است بدانید، انجام این کار موجب پوسیدگی وسایل منزل می‌شود و ممکن است حتی پوست و ریه شما را هم دچار آسیب کند. برای جلوگیری از این امر، پیشنهاد می‌کنیم از سفید کننده غلیظ بوژنه استفاده کرده و آن را به نسبت یک به سه با آب مخلوط کنید. به این ترتیب، علاوه بر لکه‌زدایی، جرم‌زدایی و ضدعفونی کردن اشیا با تاثیرات مخرب آن بر روی سطوح مختلف مقابله می‌کنید. تنها با یک‌بار استفاده از این محصول، تفاوت را احساس خواهید کرد. سفید کننده غلیظ بوژنه یکی از به‌صرفه‌ترین تولیداتی است که هزینه‌های مربوط به خرید مواد پاک‌کننده را به‌شدت کاهش می‌دهد.
• انجام همه کارها به تنهایی
متاسفانه بسیاری از خانم‌ها همه کارهای مربوط به بهداشت خانه را به تنهایی و بدون درخواست کمک انجام می‌دهند. انجام این کار درست نقطه مقابل مراقبت های فردی است. به‌جای انجام این کار، به‌ویژه در هنگام خانه تکانی لازم است از همه اعضا خانواده کمک بگیرید. مشارکت در کارهای خانه اعتماد به‌نفس بچه‌ها را افزایش می‌دهد و مهارت‌های مهمی را به آن‌ها می‌آموزد.
سخن آخر
با توجه به آن‌چه گفته شد، اگر چه تامین بهداشت خانه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؛ با این حال، لازم است در انجام برخی کارها و استفاده از محصولات پاک‌کننده زیاده‌روی نکنید و در صورت لزوم، از افراد کوچک و بزرگ خانواده کمک بخواهید.