3.7/5 - (3 امتیاز)

چگونه بهداشت را برای کودکان سرگرم کننده کنیم؟

دست اشخاص بخصوص دستان کوچک کودکان که بطورمداوم سرگرم بازی و کشف چیزهای جدید است می تواند یک عامل بزرگ در انتقال میکروب باشد.

چگونه بهداشت را برای کودکان سرگرم کننده کنیم؟

دست اشخاص بخصوص دستان کوچک کودکان که بطورمداوم سرگرم بازی و کشف چیزهای جدید است می تواند یک عامل بزرگ در انتقال میکروب باشد. شستن کلی دست ها با آب گرم و مایع دستشویی بوژنه یک راه خوب برای محافظت از شما و خانواده در برابر بیماریهای باکتریایی است.

در اینجا چند نکته مهم درباره آموزش بهداشت به کودکان بیان می شود:

 • جدولی برای شستشوی دست طراحی کنید
  یک جدول شستشو بر مبنای زمان را برای کودکان خود طراحی کنید. مطابق با این جدول نیاز است به شستشوی دست با آب و صابون اقدام کنند. بچه ها خیلی دوست دارند روی زمان مربوط به شستشو در جدول تیک بزنند و آن را برای خودشان به عنوان یک پاداش و دست آورد حساب می کنند.
 • آواز خواندن
  برای کارآیی بیشتر شستشوی دست، ضروری است حداقل 20 ثانیه دستانمان را با آب و صابون بشوییم. یک راه خوب برای عادت کردن به این عمل، خواندن آواز مورد علاقه آنها به مدت 20 ثانیه یا حتی کمی بیشتر، اتفاق جالبی است. وقتی آنها همزمان که خواندن آواز را تمام می کنند شستشوی دست را هم به خوبی و در زمان مناسبی انجام می دهند.
 • یک موقعیت و ایستگاه شستشوی دلخواه و دوست داشتنی را برای بچه ها فراهم کنید.
  در منزل ،یک مکان یا یک ایستگاه شخصی را با یک چهار پایه یا صندلی و مایع شستشوی دست  برای کودک در نظر بگیرید که بچه ها راحت تر بتوانند دست شان را بشورند و کمتر اذیت بشوند.
 • نمایش و بازی کردن
  شاید بچه ها در موقع شستشوی دست یک کمی اذیت می شوند و آزار می بینند، بهتره آن را به صورت یک بازی در بیاورید. یک ایده برای نمایش و بازی کردن ،“بوی دست چه کسی خوشبوتر است؟” این کار باعث می شود که کودک دست هایش را به خوبی پاک و تمیز کند.
 • روتین شدن و تکراری کردن عمل شستشوی دست برای کودکان
  آخرین نکته، با یک نمونه عملی آموزش داده می شود. یک الگوی شستشوی خوب برای بچه ها باشید و به آنها نشان دهید که چگونه این اقدام یک کار روتین و همیشگی است. وقتی شما از سر کار، فروشگاه یا بیرون از خانه به منزل می آیید، قبل از هر کاری، دستان‌تان را با آب و صابون به خوبی بشویید.

شیوه های بهداشتی را برای روتین کردن در خانواده  تهیه کنید، خیلی زود تکنیک های شستشوی خوب دست ها یک عادت می‌ شوند و به بچه ها  کمک می کند تا از خطر میکروب های بیماری‌ زا در امان باشند.