امتیاز دهید

نظافت شرکت و محل کار

نظافت شرکت و محل کار بسیاری از افراد به طور روزمره ساعت‌های زیادی را در شرکت، اداره، فروشگاه، انبار یا بسیاری از محل‌های کار می‌گذرانند. شمار زیادی از شاغلین، چه مرد و چه زن، زمانی را که در روزهای عادی در محل کار و یا در خودروی شخصی خود در رفت و آمد به محل کار می‌گذرانند بیشتر از زمانی است که با خانواده خود در منزل سپزی می‌کنند. با این وجود، بهداشت و نظافت محل کار به عنوان خانه دوم شاغلین و کسانی که بین 8 تا 10 ساعت از زمان خود را در آن محیط سپری می‌کنند یکی...

نظافت شرکت و محل کار

بسیاری از افراد به طور روزمره ساعت‌های زیادی را در شرکت، اداره، فروشگاه، انبار یا بسیاری از محل‌های کار می‌گذرانند. شمار زیادی از شاغلین، چه مرد و چه زن، زمانی را که در روزهای عادی در محل کار و یا در خودروی شخصی خود در رفت و آمد به محل کار می‌گذرانند بیشتر از زمانی است که با خانواده خود در منزل سپزی می‌کنند. با این وجود، بهداشت و نظافت محل کار به عنوان خانه دوم شاغلین و کسانی که بین 8 تا 10 ساعت از زمان خود را در آن محیط سپری می‌کنند یکی از مهمترین جنبه‌های تامین سلامت بوده و برای این کار، مایع‌ها و شوینده‌های گوناگونی لازم است.

نظافت محل کار می‌تواند عامل بسیار مهمی برای افزایش بازدهی کارمندان و کارکنان یک شرکت باشد و در سوی مقابل، تمیز نبودن و عدم بهداشت محیط کار یا وسایل الکترونیکی حتی ممکن است منجر به استعفای کارمندان شود. تمیز کردن میز کار، تمیز کردن وسایل آشپزخانه و تمیز کردن کف از جمله مواردی است که برای داشتن یک محیط کاری خوب لازم هستند. دلیل تمیز نگه داشتن محیط کار در واقع رعایت بهداشت پرسنل و افراد حاضر در آن، افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌های جاری نگهداری شرکت است. در این نوشتار، درباره نحوه تمیزکاری در محل کار و انواع مواد شوینده قابل استفاده برای آن، و همچنین فواید تمیزکاری پیوسته محل کار توضیحاتی ارائه شده است.

 

نحوه تمیزکاری در محل کار

با توجه به موارد یادشده، بسیاری از کارکنان و کارمندان یک مجموعه نه تنها با فراهم‌آوری محیط کار تمیز و بهداشتی از ابتلا به بیماری و آلودگی‌های ناشی از آن در امان می‌مانند بلکه در سلامت و بهداشت روان آنها نیز موثر بوده و می‌توان انگیزه بیشتری در آنها برای انجام کار ایجاد کرد. با توجه به اینکه وسایل گوناگونی به صورت روزمره در شرکت توسط افراد لمس می‌شوند، تمیزکاری آنها بسیار مهم بوده و لازم است تا به صورت دوره‌ای نسبت به پاک‌کردن آنها اقدام کرد. انواع دستگاه‌های چاپ و کپی، رایانه‌های شخصی در محل کار، دستگیره درب‌ها، کیبورد و وسایل کنترل از راه دور، کف‌ها و ودیوارها، شیشه‌های واحدهای اداری، ظروف و وسایل آشپزخانه و … در محل کار لازم است تا به صورت روزانه و با انواع مواد شوینده، از جمله مایع‌های سفیدکننده بوژنه شست‌وشو شوند.

استفاده از طی، اسکاج، دستمال مرطوب، حوله‌های نظافت و الیاف گوناگون برای تمیزکاری انواع سطوح و تمیز کردن میز کار، تمیز کردن وسایل آشپزخانه و تمیز کردن کف ضروری است. بنابراین، علاوه بر تمیزکاری کف و اجسام عمومی در شرکت، باید سعی شود کارمندان شخصا اقدام به تمیزکاری وسایل شخصی و میز کار خود کنند. دلیل تمیز نگه داشتن محیط کار نیز در واقع استفاده از حداکثر توان کارمندان و ایجاد جوی سالم از نظر فیزیکی و البته روحی – روانی برای آنها است تا بتوان با بالاترین بازدهی اقدام به کسب درآمد کرد.

 

انواع مواد شوینده قابل استفاده در شرکت و محل کار

همان طور که اشاره شد، بسیاری از مواد شوینده در تمیزکاری محل کار و حتی وسایل الکترونیکی مصرف می‌شوند. از انواع محصولات و مایع‌های بهداشتی و سفیدکننده بوژنه می‌توان برای انجام نظافت شرکت‌ها و محیط‌های کاری استفاده کرد. شیشه پاک‌کن‌ها یکی از بهترین محصولاتی هستند که می‌توان با استفاده از آنها و یک دستمال یا حوله مناسب اقدام به تمیزکردن شیشه‌ها و سطوح براق کرد. همچنین استفاده از پاک‌کننده چندمنظوره برای تمیزکاری سطوح، مانند میز کار مناسب و رایج است. استفاده از سفیدکننده‌های بوژنه نیز برای افزایش تمیزی و ضد عفونی کردن سرویس بهداشتی کاربردی و مهم است و می‌توان با صرف زمانی اندک با کمک آنها سطوح گوناگون را تمیزکاری کرد.

 

فواید تمیزکاری پیوسته محل کار

جدا از مواردی که از آنها به عنوان مزایای تمیزکاری محل کار نام برده شد مانند رعایت بهداشت و سلامت کارکنان، بهبود فضای محیط کار و افزایش انگیزه و بازدهی کارمندان، می‌توان به هر کدام از موارد زیر نیز به عنوان مزیت و دلیل تمیز نگه داشتن محیط کار اشاره کرد.

  • افزایش اعتماد به نفس و کاهش اضطراب

با توجه به اینکه محیط کار ممکن است با تنش‌های زیاد از سوی کارفرما و وظایف محوله به کارمندان مواجه باشد، تمیزکاری پیوسته آن توسط نیروهای خدماتی و حتی خود کارمندان می‌تواند اعتماد به نفس آنها را برای مدیریت استرس افزایش دهد.

  • جلوگیری از افزایش آلودگی و هجوم حشرات

با توجه به اینکه محیط کاری، یک فضای اشتراکی است و افراد زیادی در آن به کار و فعالیت مشغول هستند، پسماندهای غذای وعده ناهار و صبحانه در آن محیط می‌تواند سبب افزایش حشرات موذی شود. تمیزکاری پیوسته محیط کار می‌تواند جلوی هجوم حشرات و بیماری‌های گوناگون را بگیرد.

  • افزایش نظم محیط کار و طول عمر وسایل

با توجه به اینکه تمیزکاری خود به خود همراه با قراردادن وسایل مختلف در سر جای خود است، این کار منجر به افزایش نظم محیط کاری و البته افزایش طول عمر وسایل گوناگون به دلیل کاهش تجمع میکروب و جرم درون یا اطراف آنها خواهد شد.