4.3/5 - (3 امتیاز)

شستن دست ها را حتی بعد از کرونا نیز جدی بگیریم

شاید بهداشت فردی و اجتماعی همیشه به عنوان یک ارزش در نظر گرفته می‌شدند؛ اما این بار با خطرات جانی که رعایت نکردن آن‌ها به همراه داشتند، بیشتر مورد توجه قرار گرفتند.

شستن دست ها را حتی بعد از کرونا نیز جدی بگیریم

شاید کرونا یکی از سخت‌ترین دوران را برای ما رقم زد؛ اما به همراه خود عادت‌ها و تفکرات خوبی را هم به جامعه بشری وارد کرد که توجه به آن‌ها خالی از لطف نیست. شاید بهداشت فردی و اجتماعی همیشه به عنوان یک ارزش در نظر گرفته می‌شدند؛ اما این بار با خطرات جانی که رعایت نکردن آن‌ها به همراه داشتند، بیشتر مورد توجه قرار گرفتند. شستن دست ها یکی از مهم‌ترین مواردی بود که در لیست پروتکل‌های بهداشتی از ابتدای شیوع کرونا توصیه می‌شد. این ویروس کوچک به ما یاد داد که در زندگی، بهداشت نقشی اساسی دارد. بهتر است برای حفظ سلامت خود، حتی پس از دوران شیوع ویروس کرونا و برگشتن زندگی به حالت عادی، باز هم برخی از این عادت‌های خوب را سرلوحه کار خود قرار دهیم. یکی از همین عادات مفید، شستن دست ها است.

چرا بهداشت دست ها حتی بعد از کرونا هم مهم است؟

دست‌های ما دائم در معرض برخورد با اشیا مختلف است. از سوی دیگر، دست‌ها یکی از کاربردی‌ترین اجزای بدن هستند که دائم با آن‌ها کار داریم. برای شستشوی بدن، جمع کردن زباله از روی فرش، شستن ظروف، نوشتن یک متن با خودکار و … همگی باید از دست خود استفاده کنیم. همانطور که می‌بینید در معمول‌ترین کارهایی که انجام می‌دهیم، دست در معرض آلودگی زیادی قرار می‌گیرد. از طرفی ما برای خوردن غذا، لمس بینی، چشم و سایر نقاط بدن خود هم از دست‌هایمان کمک می‌گیریم. با این وجود، باید مراقب سلامت خود باشیم و در صورتی که دست آلوده باشد،‌ به راحتی انواع ویروس‌ها، باکتری‌ها و آلرژن‌های مختلف وارد بدن می‌شوند. بسیاری از بیماری‌های بشر ناشی از آلودگی‌هایی است که از طریق دست‌ها وارد بدن می‌شوند.

کرونا به ما یاد داد که دست‌ها از اهمیت بالایی در بهداشت فردی برخوردارند. حتی اگر کرونا ریشه کن شود، باز هم منابع آلودگی دست کم نیستند. اگر دست‌تان را زیر میکروسکوپ قرار دهید، متوجه میزان شگفت انگیزی میکروب بر روی آن می‌شوید. از این رو شستن دست ها اهمیت بالایی دارد تا حتی پس از کرونا هم آن را به عنوان یک عادت خوب از این دوران به یادگار نگه داریم.

چه موقع باید دست‌ها را بشوییم؟

حال ممکن است از خودتان بپرسید، برای این که بهداشت فردی را رعایت کنیم، چه موقع باید اقدام به شستن دست ها کرد؟

البته شستن وسواس گونه دست‌ها هم کار درستی نیست و باید به موقع و به اندازه این کار را انجام دهیم. برخی از مواقع مهم که نیاز است تا دست‌ها شسته شوند، شامل موارد زیر هستند:

 • وقتی که پس از یک روز کاری یا گشت و گذار در خیابان به خانه برمی‌گردیم؛
 • پس از رفتن به سرویس بهداشتی؛
 • قبل و بعد از خوردن غذا یا هر نوع خوراکی؛
 • قبل از تهیه غذا یا نوشیدنی؛
 • هنگامی که دست با منابع آلودگی مختلف برخورد داشته است.

اگر در این مواقع دست خود را با استفاده از مایع دستشویی صدفی بوژنه بشوییم، آلودگی‌ها در همان وهله اول از بین می‌روند و فرصت کافی برای ایجاد بیماری یا آسیب به بدن نخواهند داشت.

روش اصولی شستن دست

اگر دقت کرده باشید، این روزها روش صحیح شستن دست دائم تذکر داده می‌شود. حتی گاهی اوقات ممکن است شنیده باشید که در صورتی می‌توان شستن دست ها را به خوبی انجام داد که از این مراحل پیروی کنید. البته انتخاب یک شوینده مناسب یا استفاده از مایع دستشویی هم نباید نادیده گرفته شود. در اصل مراحلی که باید طی شود به شرح زیر هستند:

 • ابتدا دست‌های خود را خیس کنید؛
 • مقداری از مایع دستشویی صدفی بوژنه را در دست خود بریزید و شروع با ماساژ دست با آن کنید؛
 • دست‌ها را به هم بمالید تا کف کند، سپس مچ دست، بین انگشت و زیر ناخن‌ها را هم به خوبی بشویید؛
 • برای شستن نوک انگشتان، با حرکاتی چرخشی در کف دست، آن‌ها را تمیز کنید؛
 • شستن دست ها باید حدود 20 ثانیه طول بکشد؛
 • در نهایت دست خود را به طور کامل آبکشی کرده و کاملا خشک کنید.

باید دقت داشته باشید که مدت زمانی لازم است تا مواد شوینده روی میکروب‌ها و آلودگی‌های موجود روی دست تاثیر بگذارد. از این رو شستن سریع دست‌ها، حتی با شوینده‌های مناسب هم نمی‌تواند روند شستن دست ها را کامل کند.

شوینده‌های مناسب برای شستشوی دست

این روزها همه برای بیرون رفتن از منزل یک اسپری الکل یا ژل ضد‌عفونی کننده در کیف خود داریم. البته برای محیط‌های کاری و منزل هم استفاده از مایع دستشویی رایج است. هر چند استفاده از موادی مانند الکل و حتی ژل‌های ضد‌عفونی به طور متداوم و در بازه زمانی کم توصیه نمی‌شود؛ اما بهتر است حداقل روزی چند بار دست‌های خود را با مایع دستشویی بشویید. نکته مهم‌تر هم این است که این عادت را حتی بعد از کرونا هم داشته باشید.

·         استفاده از مایع دستشویی

بهترین گزینه برای شستن دست ها، استفاده از مایع دستشویی استاندارد و باکیفیت یا همان مایع صابون است. این مایع محیط دست را قلیایی نمی‌کند و به راحتی انواع باکتری‌ها و ویروس‌ها را از روی دست می‌زداید. از طرفی، به طور معمول شوینده‌های باکیفیت مثل مایع دست بوژنه حاوی مواد نرم کننده هستند که از خشک شدن و آسیب به پوست دست جلوگیری می‌کنند.

·         استفاده از ضد عفونی کننده‌ها

شستن دست ها در برخی مواقع کار راحتی نیست. به خصوص در مواقعی که بیرون از خانه هستیم. توصیه می‌شود در این زمان از موادی مانند ژل ضد عفونی کننده استفاده کنید. این ژل‌ها حاوی مقداری الکل، مواد نرم کننده دست و افزودنی‌های استاندارد دیگری هستند که استفاده از آن‌ها خالی از لطف نیست. با توجه به این که ژل‌های ضد‌عفونی کننده و الکل‌های دست نیاز به آبکشی ندارند، برای محیط بیرون از منزل مناسب هستند.

برنامه سلامت و بهداشت فردی بعد از کرونا

حال که اهمیت شستن دست ها و بهداشت فردی را متوجه شدیم، بهتر است که این روند را در صورتی اتمام این دوره سخت و طاقت فرسا هم ادامه دهیم. همانطوب که گفته شد، آلودگی‌های زیادی روی پوست دست وجود دارند و دست دائم با این منابع آلوده کننده در تماس است. از طرفی بیشترین ارتباط را با بدن دارد. پس استفاده از مایع دستشویی برای تمیز کردن دست و شستن اصولی دست‌ها، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است تا دچار بیماری نشویم. پس بهتر است برنامه سلامت و بهداشت فردی را به عنوان یک نکته مثبت از دوران کرونا برای تمام عمر خود به همراه داشته باشیم.