امتیاز دهید

چه باید کرد تا همواره خانه‌ای تمیز و مرتب داشته باشیم؟

قاعدتا نظم و برنامه‌ریزی در هر عرصه‌ای از زندگی سبب بهره‌وری و کارایی بیشتر می‌شود، این مسئله در داشتن یک خانه منظم و مرتب نیز صادق است.

چه باید کرد تا همواره خانه‌ای تمیز و مرتب داشته باشیم؟

بحث پاکیزگی و نظافت منزل از جمله دغدغه‌های مهم اکثر بانوان و در مواردی آقایان است، به خصوص این مسئله برای افرادی که علاوه بر خانه‌داری مشغول به کارهای بیرون از منزل‌اند و یا دارای زندگی متاهلی و فرزند نیز هستند بیش از بقیه نمود پیدا می‌کند. از این جهت مدیریت امور و داشتن برنامه روتین و منظم جهت تمیزکردن خانه و سروسامان دادن آن امری مهم است. حال سوال این است که چگونه می‌توان کارهای خانه را مدیریت کرد؟ و یا چه باید کرد تا همواره خانه‌ای تمیز داشته باشیم؟ و… ما در این مطلب سعی کرده‌ایم تا این دست از سوالات شما را پاسخ دهیم تا بتوانید به راحت‌ترین شکل ممکن منزلی تمیز و مرتب داشته باشید.

راهکارهایی جهت تمیز نگه‌داشتن منزل

قاعدتا نظم و برنامه‌ریزی در هر عرصه‌ای از زندگی سبب بهره‌وری و کارایی بیشتر می‌شود، این مسئله در داشتن یک خانه منظم و مرتب نیز صادق است. یکی از جنبه‌های مهم نظم داشتن برنامه روتین روزانه، هفتگی یا ماهانه جهت تمیزی منزل است که باعث می‌شود از حس استرس و آشفتگی و یکسری عادات وسواس‌گونه هنگام انجام کارهای مربوط به پاکیزگی منزل به دور بمانید.

• تقسیم کارهای بزرگ به وظایف کوچک: یکی از راهکارهای بسیار موثر در حفظ پاکیزگی منزل این است که ابتدا به کلیت کار نگاه کنید و سپس آن را به امور جزئی تبدیل کنید، به طور مثال اگر قصد تمیزکردن آشپزخانه را دارید ابتدا در یک نگاه کلی بررسی کنید که کدام قسمت نیاز فوری‌تری به تمیزی دارد و یا بهم ریخته‌تر است سپس به ترتیب از همون نقطه شروع به تمیز یا مرتب کردن کنید. این کار باعث می‌شود که به شکل آنی و هیجانی ناگهان کل آشپزخانه را بهم نریزید که در انتها از اینکه بین آنهمه آشفتگی چه باید بکنید کلافه و عصبی بشوید.
• کمک گرفتن از اعضای خانواده: شما می‌توانید به شکل دوره‌ای یک روز خاص از هفته یا ماه را به عنوان روز نظافت تعیین کنید تا تمام اعضای خانواده در جریان باشند که در آن روز خاص موظفند که کارهای شخصی خود را مدیریت کنند و در مرتب کردن خانه مشارکت کنند، مداومت در این امر و تبدیل آن به روتین هفتگی یا ماهانه می‌تواند تاثیر به سزایی هم در حفظ پاکیزگی منزل و هم در ایجاد حسی خوشایند از رضایت و اعتماد به نفس برای همه اعضای خانواده به همراه داشته باشد.
• حذف وسایل اضافی: برخی افراد علاقه زیادی به نگه‌داری طولانی مدت وسایل یا یادگاری‌هایی دارند که یا غیرقابل استفاده شده‌اند و یا واقعا غیر کاربردی هستند. بنابراین برای جلوگیری از این عادات وسواس‌گونه به حفظ اشیای غیر ضروری بهتر است به این فکر کنید که وجود و حضور این وسیله چقدر کاربردی است؟ و چه مقدار از فضای خانه شما را اشغال کرده‌است؟ اگر پاسخ درستی برای این سوالات پیدا نکردید بهتر است در اولین فرصت وسیله مورد نظر را اهدا کنید و یا آن را دور بیندازید. می‌توانید برای اینگونه خانه تکانی‌ها زمان مشخصی را تعیین کنید مثلا آخر هر فصل یا هر سال را به دور ریختن وسایل غیرضروری اختصاص دهید.
• آماده کردن و در دسترس قرار دادن وسایل نظافت: بدیهی است که تمیزکردن بیشتر وسایل منزل بدون استفاده از موادی مانند سفیدکننده بوژنه، پاک‌کننده چندمنظوره، جرمگیر بوژنه، تی دستی، جارو… امکان‌پذیر نیست از این رو بهتر است که این نوع مواد و ابزار را همیشه از قبل تهیه کرده باشید و در جایی قرار دهید که دسترسی به آن سخت نباشد بدین ترتیب هر زمان چشمتان به آن‌ها بخورد احساس تنبلی جهت تمیزکردن نواحی مربوطه به سراغتان نخواهد آمد و سریعا اقدام خواهید کرد.
• گردگیری روزانه: دیدن گردو‌غبار یا خاک بر روی وسایل و سطوح زشت‌ترین تصویری است که می‌توان در بحث پاکیزگی منزل با آن مواجه شد. بنابراین اگر دوست دارید که همواره منزلی مرتب داشته باشید بهتر است که هر روز زمانی را جهت رفع گردو‌و‌غبار از روی وسایل و … اختصاص دهید.
• قرار دادن هرچیز در جای خود: یکی دیگر از اصول اولیه داشتن منزلی تمیز و منظم قراردادن هرچیز یا هر وسیله در جای خود پس از استفاده از آن است. در واقع هرچیز باید فورا پس از استفاده در جای خود قرار بگیرد اینکار باعث می‌شود که همواره خانه تمیز و مرتب به نظر بیاید و افراد برای استفاده از وسایل خود دچار سردرگمی و اتلاف وقت نشوند.
• استفاده از کمد، قفسه، شلف: سروسامان دادن البسه، کفش‌ها و … یکی از چالش‌های مهم برای حفظ تمیزی خانه است بنابراین شما می‌توانید با استفاده از کمد‌های مخصوص نگه‌داری لباس، جا کفشی، شلف و … به این دست از وسایل منزل خود نظم دهید.

نتیجه گیری

حفظ تمیزی و نظافت منزل نه تنها سبب می‌شود که از لحاظ روانی آرامش بیشتری داشته باشیم بلکه موجب می‌شود که نوعی حس رضایت از خود در تک تک افراد خانواده ایجاد شود. اگرچه گاها اینکار امری زمان‌بر است اما شما می‌توانید از طریق ترفندهای ذکرشده در مطلب بالا و با مشارکت عزیزان خود تمیزکاری خانه را به امری لذت‌بخش تبدیل کنید.